Nootropiká

 

Čo sú to nootropiká? 

Nootropiká predstavujú širokú škálu prírodných alebo syntetických doplnkov či liekov, ktoré by mali zlepšovať naše kognitívne funkcie ako pozornosť, pamäť, bdelosť alebo „výkonnosť“ mozgu, a tiež podporovať relaxáciu, dobrú náladu, kreativitu alebo motiváciu u zdravých ľudí. Často sú preto označované aj ako potrava pre mozog (brain food) či kognitívne zosilňovače (cognitive boosters).

Pojem nootropikum je pritom ešte relatívne mladý. Vymyslel ho rumunský psychológ a chemik Dr. Corneliu Giurgea, ktorý v roku 1963 syntetizoval Piracetam (liek na ovplyvňujúci funkciu mozgových buniek). Termín „nootropný“ je odvodený z gréckeho nous – „myseľ“ a trepein – „ohýbať sa“ 3. Lekár taktiež stanovil 5 kritérií, podľa ktorých môžeme určitú látku považovať za nootropikum:

  • Zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa
  • Zlepšuje prirodzené kognitívne procesy – napríklad pozornosť či motiváciu
  • Podporuje funkciu mozgu aj v rušivých podmienkach, ako je napríklad nedostatok kyslíka

 

 

Na základe týchto princípov sú teda nootropiká bezpečné látky (ak dodržíte stanovené dávkovanie). Pokiaľ ste zdravý a netrpíte alergiou na niektorú zo zložiek konkrétneho doplnku, , užívania nootropík sa nemusíte báť. Mechanizmy ich účinkov môžu byť rôzne. Ovplyvňujú bunkovú energiu, mozgové vlny, neurotransmitery, hormóny a ďalšie procesy v mozgu, ktoré bežne nevnímame4.

Ako môžu nootropiká „hacknúť“ váš mozog?

Keďže každé nootropikum v našom organizme funguje trošku inak, aj účinky sa môžu líšiť. Vo všeobecnosti sa však za ich najväčší prínos považujú nasledovné možné účinky:

 

 

  • Rýchlejšie a efektívnejšie učenie

 

  • Lepšia schopnosť zapamätávania

 

  • Podpora prekrvenia a zdravia mozgu

 

  • Vyššia pozornosť a mentálny výkon

 

Ktoré sú tie najlepšie nootropiká?

Nootropných látok je mnoho. Dokonca ani v tomto článku vám nepopíšeme všetky, len tie najznámejšie. Ak sa pýtate, ktoré z nasledovných nootropík si vybrať, vždy prihliadajte aj na ich ďalšie efekty. Môžu podporovať aj:

 
Športový výkon 
 
Niektoré nootropiká podporujú aj športový výkon, rast svalovej hmoty či rekonvalescenciu po záťaži. Ďalšie patria medzi tzv. adaptogény – teda prírodné látky, ktoré pomáhajú organizmu zvyšovať odolnosť voči fyzickej i psychickej záťaži. Budú prospešné pre športovcov a nadmerne fyzicky aktívnych ľudí.
 

 

 Zdravie mozgu


Iné nootropiká môžu mať vplyv na samotné zdravie mozgu a prevenciu pred jeho starnutím. Budú preto vhodné pre nadmieru mentálne aktívnych ľudí, študentov, ľudí pracujúcich „hlavou“ či starších ľudí.

 

Podpora psychickej pohody

Istá skupina nootropík môže byť prospešná aj pri depresiách, úzkostiach či iných psychických stavoch. Dajte si však pozor. Pokiaľ užívate lieky na depresie, psychické zdravie či akékoľvek iné lieky predpísané psychiatrom, vždy sa o užívaní akýchkoľvek doplnkov poraďte s lekárom a liečbu v žiadnom prípade svojvoľne nevynechávajte.

 

 

Fenetylamín - máte ho dosť na šťastie?

Fenetylamín je stopový amín, ktorý sa prirodzene nachádza v malých množstvách v mozgu, kde spúšťa uvoľňovanie hormónov šťastia dopamínu a serotonínu. Zlepšuje náladu, podporuje chudnutie a myslenie, pôsobí na libido.

Fenetylamín je stopový amín, ktorý sa nachádza v malých množstvách v mozgu, kde spúšťa uvoľňovanie „hormónov šťastia“ dopamínu a serotonínu . Doplnenie fenetylamínu môže zvýšiť náladu a podporiť chudnutie , ako aj zvýšiť kognitívne funkcie. Okrem toho je fenetylamín stavebným kameňom niekoľkých liekov, ktoré menia náladu, ako je napríklad MDMA (extáza). Prečítajte si tento príspevok, aby ste sa dozvedeli viac o pozitívnej úlohe fenetylamínu v mozgu, ako môžete prirodzene zvýšiť hladiny fenetylamínu a potenciálne zdravotné účinky i riziká a vedľajšie účinky užívania fenetylamínu a jeho derivátov.

 
 

Zrieknutie sa zodpovednosti : Písaním tohto príspevku neodporúčame tento liek. Poskytujeme informácie, ktoré sú k dispozícii v klinickej a vedeckej literatúre.

 

Bloger Daniel Marko

 

 

Čo je fenetylamín?

Fenetylamín (známy tiež ako PEA , β-fenyletylamín, p-fenetylamín, 2-fenyletán-1-amín a benzénetánamín) je nootropný alebo stopový amín, ktorý sa prirodzene nachádza v centrálnom nervovom systéme a mozgu ľudí a iných cicavcov. Termín "stopový amín" sa týka skutočnosti, že sa nachádza v oveľa nižších koncentráciách ako iné amíny.

Fenetylamín sa produkuje prirodzene v malých množstvách v celom mozgu a mieche a je vyrobený z esenciálnej aminokyseliny fenylalanínu , ktorá sa nachádza hlavne v potravinách bohatých na bielkoviny.

Fenetylamín je metabolizovaný enzýmami monoaminooxidáza B (MAO-B) a aldehyddehydrogenázou na kyselinu fenyloctovú, ktorá sa potom vylučuje močom.

Fenetylamínový mechanizmus účinku

  • Fenetylamín aktivuje receptor (TAAR-1) v mozgu na spustenie uvoľňovania neurotransmiterov . Neurotransmitery vysielajú chemické signály do rôznych cieľov v tele, čo spôsobuje rôzne reakcie, napr. Šťastné, smutné, vystrašené, bdelé [ RR , R ].

  • Aktiváciou TAAR-1 fenetylamín zvyšuje uvoľňovanie serotonínu, epinefrínu(adrenalínu), dopamínu a norepinefrínu ( noradrenalínu ) z neurónov, ktoré sú mimoriadne dôležité pre správnu náladu, kognitívne funkcie a duševnú pohodu [ R , R , R ].

  • Fenetylamín tiež zabraňuje tomu, aby tie isté neurotransmitery prevzali späť neuróny (prostredníctvom transportérov spätného vychytávania), čo znamená, že zostávajú v priestore medzi neurónmi (synapsiami) dlhšie a majú viac času na uplatnenie svojich účinkov [ R ].

Potenciálne využitie fenetylamínu

1) Môže znížiť depresiu a zlepšiť náladu

Fenetylamín zvyšuje dopamín a serotonín v mozgu, čo môže podporiť pozitívnu náladu a viesť k väčšiemu pocitu pohody [ R ].

 

Depresívni jedinci majú často znížené hladiny fenyletylamínu [ R , R , R , R , R ].

Štúdie ukázali, že fenetylamín a kyselina fenyloctová, vedľajší produkt fenetylamínu, sú u pacientov s depresiou znížené [ R ].

V jednej štúdii (prospektívna skupina) 14 depresívnych pacientov s veľkými depresívnymi epizódami, 60 mg fenetylamínu v kombinácii so selegilínom (inhibítorom monoaminooxidázy, ktorý blokuje enzým, ktorý rozkladá fenetylamín), znížil príznaky depresie u 12 pacientov v priebehu 50 týždňov. [ R ].

 

V inej štúdii 9 z 10 pacientov s depresiou, ktorí predtým nereagovali na konvenčnú antidepresívnu liečbu, uviedlo zvýšenú náladu po užití kombinácie fenetylamínu a selegilínu [ R ].

2) Môže zlepšiť pohotovosť a zameranie

Dopamín je kľúčovým neurotransmiterom zapojeným do regulácie pozornosti. Zvýšením hladiny dopamínu, adrenalínu a noradrenalínu (epinefrín a norepinefrín) môže fenetylamín zvýšiť energiu, zameranie a bdelosť . U myší viedli vysoké dávky fenetylamínu k rovnakému správaniu ako amfetamíny, vrátane zvýšenej energie [ R , R , R ].

 

3) Môže zlepšiť príznaky schizofrénie

Úloha fenetylamínu pri schizofrénii je stále nejasná.

 

Prebytok fenetylamínu v moči pacientov so špecifickými typmi schizofrénie bol hlásený, čo naznačuje, že telo je odstránené zvýšenou rýchlosťou [ R , R ].

Jedna štúdia u pacientov so schizofréniou zistila nižšie množstvo fenetylamínu a jeho metabolitu, kyseliny fenyloctovej, v mozgovomiechovom moku (CFS) [ R ].

Zmenené hladiny fenetylamínu môžu hrať úlohu pri schizofrénii zvýšením alebo znížením hladín dopamínu. Zvýšenie hladín dopamínu sa často pozoruje u pacientov so schizofréniou [ R ].

Fenyletylamín aktivuje receptor (TAAR-1) v mozgu, ktorý znižuje príznaky spojené so schizofréniou u hlodavcov [ R , R ].

4) Môže zlepšiť príznaky ADHD

Podobne ako u pacientov s depresiou, aj ľudia s ADHD znížili hladiny fenyletylamínu [ R , R , R ].

ADHD je behaviorálny problém, väčšinou u detí a tínedžerov, charakterizovaný krátkou dobou pozornosti. Kým ADHD je zvyčajne diagnostikovaná pozorovaním správania, môže byť tiež diagnostikovaná meraním fenyletylamínu vo vzorkách moču [ R ].

 

Deti s ADHD majú nižšie hladiny fenetylamínu v porovnaní s ich zdravými rovesníkmi [ R ].

V inej štúdii mali dospelí s ADHD menej fenyletylamínu [ R ].

U pacientov, u ktorých sa po užívaní metylfenidátu na ADHD vyskytol pokles symptómov, sa zvýšili hladiny fenyletylamínu[ R ].

5) Môže zlepšiť sexuálny drive

Pretože dopamín a iné katecholamíny sa uvoľňujú počas vzrušenia alebo vzrušenia, fenetylamín je spojený so sexuálnym úsilím a pocitmi radosti. Fenetylamín sa preto niekedy označuje ako „liek lásky“ [ R , R ].

6) Môže zvýšiť chudnutie

Fenetylamín môže obmedzovať chuť k jedlu a prostredníctvom epinefrínu a norepinefrínu môže fenetylamín zvyšovať metabolizmus, a teda podporovať úbytok hmotnosti [ R , R ].

Ako taký, fenetylamín sa nachádza v mnohých doplnky chudnutie, zvyčajne v modifikovanej forme [ R , R ].

Ako zvýšiť hladiny fenetylamínu

1) Cvičenie

Cvičenie znižuje depresiu a súvisí so zvýšeným množstvom fenetylamínu [ R , R ].

Ako taký, fenetylamín môže byť zodpovedný za účinok známy ako "bežecká eufória".

2) Čokoláda a iné potraviny

Fenetylamín sa nachádza v čokoláde, najmä v tmavej čokoláde [ R ].

Nachádza sa tiež vo fermentovaných potravinách vrátane niektorých syrov, niektorých červených vín a klobás [ R , R , R , R , R , R , R , R ].

Fenetylamín sa môže použiť na označenie kvality a čerstvosti potravín, pretože baktérie produkujú veľké množstvo fenetylamínu [ R ].

Niektoré štúdie zistili fenetylamín u kurčiat a rýb a naznačujú, že to môže byť spôsobené bakteriálnou kontamináciou [ R , R ].

Fenetylamín v čokoláde môže vysvetliť jeho reputáciu ako afrodiziakum (látka, ktorá zvyšuje libido) [ R ].

Navyše, chuť na čokoládu môže byť v skutočnosti pokusom tela o „samoliečbu“, zvýšenie hladín fenetylamínu a zlepšenie nálady [ R , R ].

Syry a klobásy však obsahujú aj fenetylamín, ale nemajú rovnakú povesť spôsobujúcu chuť k jedlu. Čokoláda má tiež malé množstvo iných stimulantov, ako je kofeín a teobromín [ R ]. Tie by mohli byť tiež zodpovedné za účinky zlepšujúce náladu.

3) Doplnky

Fenetylamínový účinok je limitovaný, keď sa orálne doplňuje, pretože sa rýchlo rozkladá v teleenzýmom monoaminooxidáza [ R ].

Fenetylamín prechádza ľahko cez hematoencefalickú bariéru (BBB). Na zistenie akýchkoľvek účinkov však môžu byť potrebné veľké kontinuálne dávky. Štúdie na psoch ukázali, že fenetylamín mal veľmi krátky polčas (5 až 10 minút) [ R , R ].

Okrem toho, fenetylamín injikovaný intravenózne potkanom bol absorbovaný hlavne pľúcami, pečeňou a obličkami a menej ako 1% dosiahlo mozog [ R ].

Potravinové doplnky sú však široko dostupné. Forma soli , fenyletylamín HCL , je najbežnejším doplnkom fenyletylamínu a tiež sú dostupné fenyletylamínové prášky a tablety.

Boli vyvinuté verzie s pomalým uvoľňovaním fenetylamínu, určené na pomalé uvoľňovanie fenetylamínu v priebehu času na predĺženie jeho účinkov.

Neexistujú však žiadne klinické dôkazy na podporu účinnosti týchto doplnkov a správy používateľov sú zmiešané.

Lieky vyrobené z fenetylamínu

Je fenetylamín rovnaký ako MDMA?

Fenetylamíny (v množnom čísle) alebo substituované fenetylamíny, ako sú známe, sú vyrobené z rovnakej chemickej štruktúry ako fenetylamín, ale pri miernych zmenách štruktúry je možné vytvoriť nové liečivá s významne odlišnými účinkami. Jedným z príkladov je MDMA, ktorý môže zmeniť náladu a správanie osoby [ R ].

Iné substituované fenetylamíny, ako napríklad amfetamíny , môžu tiež zmeniť správanie a môžu spôsobiť halucinácie [ R ].

 

Iné lieky

Existujú desiatky modifikovaných fenetylamínov so stimulujúcimi účinkami a účinkami meniacimi mozog. Iné známe fenetylamíny, ako sú amfetamíny, sa často predávajú nelegálne ako pouličné drogy, ale možno ich nájsť aj ako lieky na predpis používané na liečbu ADHD a depresie [ R , R , R , R, R ].

Nežiaduce účinky fenetylamínu

Na krátkodobé použitie sa fenetylamín považuje za bezpečný, hoci v súčasnosti nie je na zozname látok schválených FDA.

Štúdia, v ktorej bolo 14 ľudí liečených na depresiu 10 - 60 mg fenetylamínu orálne denne počas 50 týždňov, neuviedlo žiadne vedľajšie účinky [ R ].

Upozornenia na obaloch doplnkov naznačujú niektoré vedľajšie účinky vrátane pálenia záhy, zápchy , nevoľnosti a miernych bolestí hlavy . Závažnejšie vedľajšie účinky zahŕňajú nespavosť , zmätenosť, závraty, intenzívne bolesti hlavy a náhly nárast srdcovej frekvencie a krvného tlaku .

Všimnite si, že užívanie doplnkov fenetylamínu sa líši od užívania substituovaných fenetylamínov, ktoré by sa mali užívať s mimoriadnou opatrnosťou, pretože sa ukázalo, že spôsobujú psychózu.

 

Substituované fenetylamíny, ako napríklad MDMA, môžu mať aj ďalšie závažné vedľajšie účinky, ako je úzkosť , depresia, halucinácie a dlhodobé zmeny v správaní [ R ].

 

Informácie uvedené na tejto stránke nemožno chápať
ako odborné rady, ani s nimi nemožno takto zaobchádzať.
Tieto informácie slúžia iba na vzdelávacie účely.
Viac sa môžete dočítať v našom
Vyhláseni o Zodpovednosti



 

 

 

Používáme ověření věku Adulto